CategoriesGenel Tereyağı

Tereyağının Faydaları

Modern dünyanın oluşmasından dahi önce tüketilmeye başlanan tereyağı, inek ve koyunların evcilleştirilmesiyle birlikte insanoğlu tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Dünyanın çeşitli mutfaklarında oldukça fazla kullanılan tereyağı, fabrikasyon margarinlerle kıyaslandığında hem daha sağlıklı hem de daha lezzetlidir. Yemeklerde kullanıldığında yemeklerin çok daha lezzetli olmasını sağladığı için birçok kişi mutfağında özellikle tereyağını tercih etmektedir. Direkt olarak süt ürünü olması nedeniyle de kalsiyum açısında da zengin olan tereyağı, vücudun ihtiyacı olan mineralleri de karşılamaktadır. Tereyağın sağlığa olan faydalarından istifade etmek için daha ölçülü ve dikkatli tüketmek önerilir. Eğer bilinçsizce ve çok fazla tüketilirse bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. 

TEREYAĞININ FAYDALARI

Tereyağı, yağda çözülen vitaminlerin emilimini kolaylaştırdığı için tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. Bununla birlikte içerdiği zengin besin değerleri sayesinde ihtiyaç duyulan günlük vitamin ve mineralleri karşılar. Vücudun asit dengesini sağlayarak iltihaplanmaları azalttığı görülmektedir.  Ölçülü miktarda tüketildiğinde dolaşım sistemini koruduğu, kalp ve damar sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Tüm bunların yanında tereyağının insan vücuduna olumlu etkileri şöyledir:


Antioksidan içeren sağlıklı besinlerden olduğu için vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olmaktadır.
Vücudun bağışık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır.
İçerdiği zengin vitamin ve mineraller birçok hastalığa karşı koruduğu gibi vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin büyük bir kısmını karşılamaktadır. 
Kanser hücrelerinin yayılmasına engel olarak sağlıklı hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
Eklemlerde oluşacak kireçlenmeye de iyi geldiği için kemik sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.
İçerdiği bileşenler sayesinde göz sağlığına iyi gelmektedir, oluşabilecek hastalıklara karşı korumaktadır.
Mide ve bağırsak sağlığına iyi geldiği için sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca mide ağrısına da iyi gelmektedir.
Kalsiyum açısından oldukça zengin olan tereyağı, kemiklerin güçlenmesinde ve gelişiminde oldukça faydalıdır. 
Antimantar ve iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. 
Bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini güçlendirmektedir.
Kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır.

Yukarıda belirtilen tereyağının faydalarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, tereyağının doğallığından emin olmaktır. Doğal tereyağı diye içerisinde margarin ve patates gibi katkı maddeleri bulunan tereyağı, hiçbir faydası olmadığı gibi insan sağlığını tehlikeye sokmaktadır. 

TEREYAĞININ ZARARLARI

Diğer birçok besine göre oldukça faydalı olan tereyağı, dengesiz tüketildiğinde zararlı olmaktadır. Bu kural, tüm besinler için geçerlidir. Bir gıda ne kadar yayalı olursa olsun ölçüsüz ve düzensiz tüketilmesi durumunda yarardan ziyade zarar vermeye başlamaktadır. Özellikle doğal olmayan katkı maddeli tereyağı, sağlık için en tehlikeli olanlardır. Doğallığından emin olunan tereyağların kullanılmasına dikkat edilmesi önerilir.

Bütün yemeklere tereyağı kullanılıyorsa ve direk olarak ekmek – tereyağı tüketiliyorsa uzmanların bunun çok zararlı olduğunu ve ciddi hastalıklara neden olabileceğini belirtmektedir. Sağlıklı ve doğal olduğu düşüncesiyle her şeyde tereyağı kullanmak yerine zeytinyağı da kullanılması önerilmektedir. En nihayetinde doymuş yağ olan tereyağının aşırı tüketilmesi durumunda zararları şöyledir:

Damarların tıkanmasına neden olarak dolaşım sistemini olumsuz etkileyerek kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır. 
Direkt olarak kilo almaya neden olmaktadır.
Kolesterolü yükseltmektedir.
Kan şekerini dengesiz şekilde yükseltmektedir. 
Karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır.

20 GR TEREYAĞININ BESİN DEĞERLERİ

Karbonhidrat (g) 0.01
Protein (g) 0.17
Yağ (g) 16.22
Lif (g) 0
Kolesterol (mg) 38.2
Sodyum (mg) 2.2
Potasyum (mg) 4.8
Kalsiyum (mg) 4.8
Vitamin A (iu) 111.8
Vitamin C (mg) 0
Demir 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir