CategoriesGenel Peynir

Peynir Hakkında Fazla Bilinmeyen 12 Bilgi

İlk koyunun evcilleştirilmesinden bu yana, yani 8 bin yıl öncesinden günümüze kadar peynir, kahvaltılarımızın ve yemeklerimizin baş tacı olmuştur. İçerisinde A, B ve E vitaminleri, kalsiyum ve fosfor bulunur. Protein ve mineraller bakımından zengin bir besindir. Böreklerden makarnalara, turtalardan pastalara her çeşit yemeği tatlandırmak için kullanılan peynirin hiç bilmediğiniz 12 özelliğini duyunca çok şaşıracaksınız!

CategoriesGenel Tereyağı

Tereyağının Faydaları

Modern dünyanın oluşmasından dahi önce tüketilmeye başlanan tereyağı, inek ve koyunların evcilleştirilmesiyle birlikte insanoğlu tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Dünyanın çeşitli mutfaklarında oldukça fazla kullanılan tereyağı, fabrikasyon margarinlerle kıyaslandığında hem daha sağlıklı hem de daha lezzetlidir. Yemeklerde kullanıldığında yemeklerin çok daha lezzetli olmasını sağladığı için birçok kişi mutfağında özellikle tereyağını tercih etmektedir. Direkt olarak süt ürünü olması nedeniyle de kalsiyum açısında da zengin olan tereyağı, vücudun ihtiyacı olan mineralleri de karşılamaktadır. Tereyağın sağlığa olan faydalarından istifade etmek için daha ölçülü ve dikkatli tüketmek önerilir. Eğer bilinçsizce ve çok fazla tüketilirse bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. 

CategoriesYumurta

Organik yumurta nasıl anlaşılır?

Yumurta sağlıklı yaşamda en önemli besinlerden biri. Yumurta beyazının yüksek protein içermesi günlük beslenme programında büyük yer tutuyor. Sporcular ve diyet yapanlar için de yumurta en temel besinlerin başında geliyor. Son zamanlarda şehirlerde sağlıklı yumurta çeşidi bulmak giderek zorlaşıyor. Serbest dolaşan tavukların yumurtaları ve organik yumurta çeşitleri gibi seçenekler de çoğu zaman kafa karıştırıyor. Uzmanlara göre doğal ortamlarda solucan, yabani ot ve böcekle beslenen tavukların yumurtaları daha lezzetli ve besleyici oluyor.